KY-032 Engel Aşma Sensörü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-032 kodlu Engel Aşma Sensörü modülü ile robot uygulamalarında engel kontrolü yapıları kurulabilir.

Sensör engelleri üzerindeki kızılötesi verici ve alıcı aracılığıyla algılar. Bir engel ile karşılaşıldığında sensör modülünden gönderilen kızılötesi ışık hemen yanındaki kızılötesi alıcıya yansır.

KY-032 engel aşma sensörü modülü 4 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa EN, VCC, OUT ve GND olarak işaretlenmiştir. OUT sensörün dijital çıkış bağlantısıdır. VCC çıkışı Arduino üzerinde 5V ve GND çıkışı ise GND pinlerine bağlanır.

EN bağlantısı ise sensörün istendiği zaman kod üzerinden etkinleştirilmesi fonksiyonu için kullanılır. EN bağlantısı kullanılacaksa modül üzerindeki jumper çıkartılmalıdır.

Dijital çıkış Arduino’ya normal bir buton gibi dijital pin üzerinden bağlanır ve HIGH veya LOW değerleri okunur. Çalışması terstir; sensör engel algıladıysa LOW, algılamadıysa HIGH sinyali gönderir.

Modül üzerinde trimpot adı verilen ve küçük bir tornavida ile döndürülebilen mavi renkte iki adet ayarlı direnç bulunur. Pin çıkışları tarafından bakıldığında soldaki trimpot hassaslığı ayarlarken, sağdaki trimpot ise ölçüm mesafesini ayarlar.

UYARI: Algılama hassasiyetini artırmak için şeffaf renkli kızılötesi vericinin (kendisi aslında bir LED olur) etrafına koyu renkte bir makaron geçirerek hemen yanındaki alıcıya sinyal taşması engellenmiş olur.

UYARI 2: Bazı düşük kaliteli sensör modülleri kalitesiz veya hatalı parça kullandıkları için karşılarına çıkan engeli sadece kısa bir süre için algılayabilir ve projenizin düzgün çalışmamasına neden olabilirler.

Aşağıdaki sketch,engel aşma sensörünün dijital çıkışından aldığı veriye göre Arduino üzerindeki dahili LED’i yakar ve durumu Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.