Arduino Uno’da neden eski tip USB Type-B konnektörü kullanılıyor?

Akıllı telefonlar, tabletler, kameralar ve hatta USB bellekler Type-C adı verilen yeni konnektöre geçmişken Arduino Uno’da neden hala eski nesil Type-B konnektörü kullanıldığını hiç merak ettiniz mi?

Bunun temel sebebi Arduino kullanıcılarının genelde elektroniğe uzak oldukları için malzeme dayanıklılıklarından haberdar olmamasıdır. Bu yüzden hassas konnektörü kırma olasılıkları yüksektir. Küçük yaştaki elektronik hobi meraklıları da küçük konnektörleri istemeden kırabilir.

USB Mini-B tipi konnektörler sürekli tak-çıkar yapmak için fazla hassaslardır ve kolay kırılabilirler. Genelde “yazıcı girişi” olarak bilinen Type-B konnektörü ise PCB’ye sıkıca bağlıdır ve kolay kolay kırılmaz.

Arduino Nano’da küçük boyut ihtiyacı nedeniyle USB Mini-B konnektörü kullanılmıştır ve kabloyu takıp çıkarırken ekstra özen göstermek gerekir.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!