KY-033 Çizgi İzleme Sensörü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-033 kodlu Çizgi İzleme Sensörü modülü ile parlak yüzeylerde bulunan karanlık çizgiler üzerinde hareket eden robotlar yapılabilir.

KY-033 çizgi izleme sensörü modülü 3 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa GND, OUT ve VCC olarak işaretlenmiştir. OUT sensörün dijital çıkış bağlantısıdır. VCC çıkışı Arduino üzerinde 5V ve GND çıkışı ise GND pinlerine bağlanır.

Dijital çıkış Arduino’ya normal bir buton gibi dijital pin üzerinden bağlanır ve HIGH veya LOW değerleri okunur. Çalışması terstir; sensör çizgi üzerindeyken LOW, çizgi üzerinde değilken HIGH sinyali gönderir.

Modül üzerinde trimpot adı verilen ve küçük bir tornavida ile döndürülebilen mavi renkte bir ayarlı direnç bulunur. Bu trimpot ile sensörün hassaslık seviyesini ayarlayabiliriz.

Aşağıdaki sketch, çizgi takip sensörünün dijital çıkışından aldığı veriye göre Arduino üzerindeki dahili LED’i yakar ve durumu Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.