KY-026 Alev Sensörü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-026 kodlu Alev Sensörü modülü ile bir yangın dedektörü yapılabilir.

KY-026 alev sensörü modülü 4 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa A0, G, + ve D0 olarak işaretlenmiştir. A0 sensörün analog, D0 ise dijital çıkış bağlantısıdır. + çıkışı Arduino üzerinde 5V ve G çıkışı ise GND pinlerine bağlanır.

Dijital çıkış Arduino’ya normal bir buton gibi dijital pin üzerinden bağlanır ve HIGH veya LOW değerleri okunur. Sensör alev algılarsa HIGH, algılamazsa LOW sinyali gönderir.

Modül üzerinde çok turlu potansiyometre adı verilen ve küçük bir tornavida ile döndürülebilen mavi renkte bir ayarlı direnç bulunur. Bu potansiyometre ile sensörün hassaslık seviyesini ayarlamak gerekir. Potansiyometre en baştan en sona kadar etkili olarak 25 tur döndürülebilir. İki tarafta da bir süre çevirdikten sonra çıkan çıt sesleri turun sonuna geldiğimizi gösterir.

Aşağıdaki sketch, alev sensörünün dijital çıkışından aldığı veriye göre Arduino üzerindeki dahili LED’i yakar ve durumu analog sensörden alınan veri ile birlikte Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.