KY-015 Sıcaklık ve Nem Sensörü Modülü (DHT11) Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-015 kodlu Sıcaklık ve Nem Sensörü Modülü (DHT11) ile ortam sıcaklık ve nemini kullanan projeler hazırlayabilirsiniz.

KY-015 Sıcaklık ve Nem Sensörü Modülü 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa S, [Boş] ve – olarak işaretlenmiştir. S sensörün çıkış bağlantısıdır. – ise Arduino’nun GND pinine bağlanır. Ortadaki boş pin ise 5V pinine bağlanır.

DHT11 alt modülüne sahip olan Sıcaklık ve Nem Sensörü tek pin üzerinden veri alma özelliğine sahiptir ve bu yüzden okumak için özel iletişim protokolleri gerekir. Bu örnekte tüm bu protokolü teker teker yapmak yerine hazır kütüphanelerden yararlanacağız.

Bu örnekte Adafruit’in DHT11 kütüphanesini kullanacağız. Arduino IDE ana menüsünden Araçlar > Kütüphaneleri Yönet… ekranını açın. DHT sensor library yazıp aratın. Adafruit tarafından hazırlanmış kütüphaneyi tüm gereklilikleri ile birlikte kurun.

Aşağıdaki sketch, Sıcaklık ve Nem Sensörü modülünden elde edilen sıcaklık ve nem verilerini Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.