Arduino Nano Pinlerini Nasıl Lehimlemeliyiz?

Bir Arduino Nano satın aldık ve bir baktık ki breadboard’a takmak için gereken pinleri lehimlenmemiş ve board’un yanında verilmiş. Belli ki biraz lehim işimiz var…

Arduino Nano breadboard üzerinde veya pcbler üzerinde doğrudan kullanım için tasarlanmış bir Arduino board. Bu yüzden pinlerin Arduino’ya tam dik şekilde lehimlenmiş olması gerekiyor.

Bunun çözümü çok basit: pinleri bir breadboard üzerine takın. Sonra üzerine Nano’yu oturtun ve lehimlemeye başlayın.

Öncelikle baştaki ve sondaki pinleri lehimlemek ve bunu yaparken Arduino’yu ortadan iyice bastırmak eğik lehimlemenin önüne geçecektir. Sonrasında aradaki pinleri lehimleyebiliriz.

2×3 yapıdaki ICSP soketini lehimlemek zorunda değiliz. Kullanımda gereksiz bir şekilde yükseklik yapan bu pinler bootloader güncellemesi gibi özel durumlarda 6 pinli hazır kabloları bağlayabilmek için gereklidir. Herhangi bir bootloader güncellemesi yapacaksak bunu tekli jumper kablolarla ilgili Arduino pinleri üzerinden de yapabiliyoruz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!