KY-018 Fotorezistör (LDR) Sensörü Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-018 kodlu Fotorezistör (LDR) Sensörü Modülü ile Arduino projenize ışık seviyesi kontrolü ekleyebilirsiniz.

KY-018 Fotorezistör (LDR) Sensörü Modülü 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa S, [Boş] ve – olarak işaretlenmiştir. S anahtarın çıkış bağlantısıdır. – ise Arduino’nun GND pinine bağlanır. Ortadaki boş pin ise 5V pinine bağlanır.

Fotorezistör (LDR) Sensörü Modülü analog bilgi ürettiği için Arduino’ya analog pinler üzerinden bağlanır ve veri de analogRead() komutu ile okunur.

Aşağıdaki sketch, Fotorezistör (LDR) Sensörü modülünden elde edilen analog veriyi Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.