KY-035 Analog Manyetik (Hall) Sensörü (AH49E) Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-035 kodlu Analog Manyetik (Hall) Sensörü (AH49E) ile manyetik alan ölçümü yapabilirsiniz.

KY-035 Analog Manyetik (Hall) Sensörü (AH49E) 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. S sensörün analog çıkış bağlantısıdır. Ortadaki pin Arduino üzerinde 5V’ye ve – pini de GND pinine bağlanır.

Mıknatıs olarak buzdolabına yapıştırılan magnetleri kullanabilirsiniz, ancak tam ölçümler için güçlü bir mıknatıs edinmelisiniz. Ölçüm sonuçlarını okurken mıknatısı sensörün üzerinde gezdirerek kutuplarını bulabilirsiniz.

Aşağıdaki sketch, Analog Manyetik (Hall) Sensörü (AH49E) modülünün analog çıkışından aldığı veriyi Seri Port’a gönderir ve Seri Port Ekranı veya Seri Çizici üzerinden ölçümleri takip edebiliriz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.