KY-013 Analog Sıcaklık Sensörü (NTC) Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-013 kodlu Analog Sıcaklık Sensörü (NTC) ile analog sıcaklık ölçümleri yapabilirsiniz.

UYARI: KY-013 Analog Sıcaklık Sensörü (NTC) 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. Ancak bu işaretlemeler çoğu sensörde yanlıştır. Doğru sıralama soldan sağa 5V, GND ve Sensör çıkışı şeklindedir.

NTC sensörlerin doğrusal olmayan yapıları nedeniyle okudukları değerler belirli bir matematiksel işlem (Steinhart-Hart denklemi) sonucunda sıcaklık değerine dönüştürülebilir. Ancak üretim toleransları nedeniyle sensör 5 dereceye kadar fazla veya eksik sonuç üretebilir.

Aşağıdaki sketch, Analog Sıcaklık Sensörü (NTC) modülünün sağladığı analog çıkış ile sıcaklık ölçümü yapar ve ölçümü Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.