KY-005 Kızılötesi LED (Verici) Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-005 kodlu Kızılötesi LED (Verici) modülü ile projelerinize renk katabilirsiniz.

KY-005 Kızılötesi LED (Verici) modülü Arduino tarafında 3 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa S, [boş] ve – olarak işaretlenmiştir. – Arduino’nun GND bağlantısıyken, S olarak gösterilen sağdaki de kızılötesi LED bağlantısıdır. Ortadaki pin boş bırakılıyor.

UYARI: KY-005 Kızılötesi LED (Verici) modülünü kullanırken LED ile pin arasına 220 ohm civarı bir direnç bağlamak gerekir. Kısa süreli denemeler yapmak için bile bu direnci bağlamalısınız, çünkü modül üzerinde gerekli direnç mevcut değildir ve doğrudan 5 Volt ile beslemek veya dijital pine bağlamak LED’i hemen bozacaktır.

Aşağıdaki sketch 2 numaralı dijital pine bağlanan Kızılötesi LED’i 1 saniye aralıkla yakıp söndürür. Kızılötesi LED’in yanışını cep telefonu kamerası ile görebilirsiniz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.