KY-001 Dijital Sıcaklık Sensörü (DS18B20) Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-001 kodlu Dijital Sıcaklık Sensörü (DS18B20) ile dijital sıcaklık ölçümleri yapabilirsiniz.

KY-001 Dijital Sıcaklık Sensörü (DS18B20) 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. S sensörün dijital bağlantısıdır. Ortadaki pin Arduino üzerinde 5V’ye ve – pini de GND pinine bağlanır.

Bu örnekte Dijital Sıcaklık Sensörü (DS18B20) için iki kütüphane kuracağız. Arduino IDE ana menüsünden Araçlar > Kütüphaneleri Yönet… ekranını açın. OneWire yazıp aratın. Paul Stoffregen tarafından hazırlanmış kütüphaneyi kurun. Sonra DallasTemperature yazıp aratın. Miles Burton tarafından hazırlanmış kütüphaneyi kurun.

Aşağıdaki sketch, Dijital Sıcaklık Sensörü (DS18B20) modülünün sağladığı dijital çıkış ile sıcaklık ölçümü yapar ve ölçümü Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.