KY-022 Kızılötesi Alıcı Sensör Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-022 kodlu Kızılötesi Alıcı Sensör modülü ile projelerinize renk katabilirsiniz.

KY-022 Kızılötesi Alıcı Sensör modülü Arduino tarafında 3 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. – Arduino’nun GND bağlantısıyken, S olarak gösterilen sağdaki de kızılötesi LED bağlantısıdır. Ortadaki pin ise 5V’a bağlanır.

Bu örnekte IRRemote kütüphanesini kullanacağız. Arduino IDE ana menüsünden Araçlar > Kütüphaneleri Yönet… ekranını açın. IRRemote yazıp aratın. Armin Joachimsmeyer tarafından hazırlanmış kütüphaneyi kurun.

Aşağıdaki sketch 2 numaralı dijital pine bağlanan Kızılötesi Alıcı Sensör’e gönderilen kızılötesi uzaktan kumanda verilerini okur. TV’nizin uzaktan kumandasını sensöre tutup farklı tuşlara basarak sonuçları okuyabilirsiniz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.