KY-003 Dijital Manyetik (Hall) Sensörü (A3141) Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-003 kodlu Dijital Manyetik (Hall) Sensörü (A3141) ile manyetik alan ile çalışan projeler yapabilirsiniz.

KY-003 Dijital Manyetik (Hall) Sensörü (A3141) 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. S sensörün dijital çıkış bağlantısıdır. Ortadaki pin Arduino üzerinde 5V’ye ve – pini de GND pinine bağlanır.

Mıknatıs olarak buzdolabına yapıştırılan magnetler bu sensör için yetersizdir, kullanım için güçlü bir mıknatıs edinmelisiniz.

Aşağıdaki sketch, Dijital Manyetik (Hall) Sensörü (A3141) modülünün sağladığı dijital çıkış ile Arduino üzerindeki dahili LED’i yakıp söndürür. Sensör üzerinde bulunan LED de sensöre doğrudan bağlıdır ve manyetik alan uygulandığında yanar.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.