KY-038 Mini Ses Sensörü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-038 kodlu Mini Ses Sensörü modülü ile el çırpma gibi ani seslerle devreye girip çıkabilen sistemler kurmak mümkündür.

KY-038 mini ses sensörü modülü 4 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa A0, G, + ve D0 olarak işaretlenmiştir. A0 analog çıkış bağlantısıyken, D0 ise dijital çıkış bağlantısıdır. + çıkışı Arduino üzerinde 5V ve G çıkışı ise GND pinlerine bağlanır.

KY-037 kodlu hassas ses sensörü de bu sensör ile aynı bağlantı ve kodu kullanır.

Dijital çıkış Arduino’ya normal bir buton gibi dijital pin üzerinden bağlanır ve HIGH veya LOW değerleri okunur. Analog çıkış ise 0 ile 1023 arasındaki analog değerlerin okunmasını sağlar.

Modül üzerinde çok turlu potansiyometre adı verilen ve küçük bir tornavida ile döndürülebilen mavi renkte bir ayarlı direnç bulunur. Bu potansiyometre ile sensörün hassaslık seviyesini ayarlamak gerekir. Potansiyometre en baştan en sona kadar etkili olarak 25 tur döndürülebilir. İki tarafta da bir süre çevirdikten sonra çıkan çıt sesleri turun sonuna geldiğimizi gösterir.

Sensör hassaslığını potansiyometrenin yanındaki LED sönene kadar ayarlamak çoğu zaman uygun olur, ancak ortamdaki gürültü miktarı değiştikçe tekrar ayarlamak gerekebilir. İstediğimiz miktarda (örneğin el çırpmak) ses çıktığında bu LED bir an için yanarak sensörün ses aldığını gösterecektir.

Aşağıdaki sketch, ses sensörünün dijital çıkışından aldığı veriye göre Arduino üzerindeki dahili LED’i yakar ve bu esnada okunan analog çıkış değerini Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.