KY-025 Reed Anahtar Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-025 kodlu Reed Anahtar modülü ile bir kapının açılıp kapandığını kontrol eden projeler hazırlayabilirsiniz.

KY-025 Reed Anahtar modülü 4 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa A0, G, + ve D0 olarak işaretlenmiştir. A0 sensörün analog, D0 ise dijital çıkış bağlantısıdır. + çıkışı Arduino üzerinde 5V ve G çıkışı ise GND pinlerine bağlanır.

Dijital çıkış Arduino’ya normal bir buton gibi dijital pin üzerinden bağlanır ve HIGH veya LOW değerleri okunur. Reed Anahtara mıknatıs yaklaşırsa HIGH, aksi halde LOW sinyali gönderir. Reed Anahtar kullanımı için buzdolabına yapıştırılan magnetlerin manyetik alanı yeterli değildir, güçlü bir mıknatıs kullanılmalıdır.

Modül üzerinde çok turlu potansiyometre adı verilen ve küçük bir tornavida ile döndürülebilen mavi renkte bir ayarlı direnç bulunur. Bu potansiyometre ile sensörün hassaslık seviyesini ayarlayabilirsiniz. Potansiyometre en baştan en sona kadar etkili olarak 25 tur döndürülebilir. İki tarafta da bir süre çevirdikten sonra çıkan çıt sesleri turun sonuna geldiğimizi gösterir.

Aşağıdaki sketch, Reed Anahtar modülünün dijital çıkışından aldığı veriye göre Arduino üzerindeki dahili LED’i yakar ve durumu analog sensörden alınan veri ile birlikte Seri Port Ekranı’nda görüntüler.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.