KY-021 Mini Reed Anahtar Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-021 kodlu Mini Reed Anahtar ile bir kapının açılıp kapandığını kontrol eden projeler hazırlayabilirsiniz.

KY-021 Mini Reed Anahtar 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa S, [boş] ve – olarak işaretlenmiştir. S anahtarın dijital çıkış bağlantısıdır. Ortadaki pin Arduino üzerinde 5V’ye ve – pini de GND pinlerine bağlanır.

Dijital çıkış Arduino’ya normal bir buton gibi dijital pin üzerinden bağlanır ve HIGH veya LOW değerleri okunur. Reed Anahtara mıknatıs yaklaşırsa LOW, aksi halde HIGH sinyali gönderir. Reed Anahtar kullanımı için buzdolabına yapıştırılan magnetlerin manyetik alanı yeterli değildir, güçlü bir mıknatıs kullanılmalıdır.

Aşağıdaki sketch, Mini Reed Anahtar modülünün dijital çıkışından aldığı veriye göre Arduino üzerindeki dahili LED’i yakar ve söndürür.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.