KY-020 Tilt Anahtar Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-020 kodlu Tilt Anahtar Modülü ile Arduino projelere kolaylıkla bir tilt sensörü eklemek mümkün oluyor.

KY-020 Tilt Anahtar Modülü 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa S, [Boş] ve – olarak işaretlenmiştir. S anahtarın çıkış bağlantısıdır. – ise Arduino’nun GND pinine bağlanır.

Tilt Anahtar Modülü’nü Arduino’ya geleneksel bir pull-down buton gibi bağlayabiliyoruz. Bağlandığı dijital pin sensör iletime geçtiğinde 0 (LOW) olurken, geçmediğinde ise 1 (HIGH) olur.

Aşağıdaki sketch, tilt anahtar modülü ile Arduino üzerindeki dahili LED’i yakıp söndürür.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.