KY-017 Civalı Anahtar (Tilt Switch) Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-017 kodlu Civalı Anahtar (Tilt Switch) Modülü ile Arduino projelere kolaylıkla bir civalı pozisyon sensörü eklemek mümkün oluyor.

KY-017 Civalı Anahtar Modülü 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa -, [Boş] ve S olarak işaretlenmiştir. S anahtarın çıkış bağlantısıdır. – Arduino’nun GND, boş pin ise 5V pinlerine bağlanır.

Anahtar Modülü’nü Arduino’ya geleneksel bir pull-down buton gibi bağlayabiliyoruz. Bağlandığı dijital pin sensör iletime geçtiğinde 0 (LOW) olurken, geçmediğinde ise 1 (HIGH) olur.

Aşağıdaki sketch, civalı sensör modülü ile Arduino üzerindeki dahili LED’i yakıp söndürür. Modül üzerindeki LED kendi koruma direnci ile birlikte modül içinde sensöre bağlıdır ve sensör devreye girdiğinde kendiliğinden yanar.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.