MCP4725 12-bit DAC Modülü Arduino ile Nasıl Kullanılır?

Arduino’nun Analog-Digital Converter (ADC) özelliğine sahip analog girişlerinden analog verileri okumaya alışığız. Peki analog bir veri göndermemiz gerekiyorsa ne yapacağız? Elbette tam tersini! Bu ihtiyaç için Digital-Analog Converter (DAC) adı verilen çipler ve bu çipleri Arduino’da kolayca kullanmamızı sağlayan modüller var. Bu yazıda 12-bit DAC modülü olan MCP4725‘i inceleyeceğiz.

MCP4725 I2C arayüzü ile Arduino’ya bağlanıyor ve bize tek bir analog çıkış veriyor. Modül üzerinde yer alan ADDR bölümünde yer alan lehim padlerinin sol veya sağ ikisini birbirine lehimleyerek modülün I2C adresini değiştirebiliyoruz.

Elimizdeki modülün hangi I2C adresine sahip olduğunu bilmiyorsak buradaki anlatımı takip ederek öğrenebiliriz.

Devre kurulumu ile başlayalım.

Bu örnekte modülün OUT adındaki çıkışını Arduino’nun A0 analog girişine bağladık. Böylece bir osilaskop veya multimetre kullanmadan modülün çıkışını bilgisayarda görüntüleyebileceğiz.

Aşağıdaki sketch kodu DAC modülüne sinüs sinyali üretecek bir kod gönderiyor ve modülün oluşturduğu sinüs sinyalini analog girişten okuyarak Seri Çizici‘de görüntülüyor.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz.