A4988 Step Motor Sürücü Modülü 28BYJ-48 ile Nasıl Kullanılır?

Önceki yazımızda 5 Volt’luk 28BYJ-48 step motorun ULN2003 motor sürücü modülü aracılığıyla nasıl kullanıldığından ve step motorların temellerinden bahsetmiştik.

Bu yazıda 5 Volt’luk 28BYJ-48 step motoru ULN2003’e göre daha verimli bir step motor sürücü olan A4988 ile nasıl kullandığımızı anlatacağız.

A4988, BJT tipi klasik transistörler kullanan ULN2003’ün aksine verimli FET tipi transistörler kullanması nedeniyle hem daha az ısınırken, hem de motora daha fazla akım ve gerilim sağlayabiliyor. Bu özelliği ve üzerine yapıştırılan minik soğutucu sayesinde devasa step motorlarda bile kullanılabiliyor.

Aşağıda A4988 step motor modülünün 5 Volt’luk 28BYJ-48 step motora bağlantısını görüyoruz.

Aşağıdaki sketch step motoru önce bir yöne, sonra diğer yöne döndürüyor.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz.