MPU6050 128×64 I2C OLED | PandaShield R1

MPU6050 128×64 I2C OLED, Mete Hoca PandaShield R1‘in kullanımı için hazırlanmış örnek kodlardan biridir.

MPU6050’den okunan ivme, gyro ve sıcaklık ölçümlerini 128×64 I2C OLED ekranda görüntüler.

PandaShield üzerinde MPU6050 ivme ve gyro sensörü için özel bir I2C bağlantısı yer alır. Sensörü bu bağlantıya takarak kolayca kullanabiliriz.

Bu sensörü sağlıklı ve pratik bir şekilde kullanabilmek için Adafruit‘in MPU6050, Unified Sensor ve BusIO kütüphanelerine ihtiyacımız var. Kütüphanelere Arduino IDE’nin kütüphane yöneticisi’nden ulaşabiliriz.

PandaShield üzerinde 2 farklı I2C bağlantısı bulunur ve bu bağlantılar 0.91″ 128×32 ve 0.96″ 128×64 I2C OLED ekranları bağlamak için kullanılabilir.

I2C OLED ekranları SSD1306 adlı Arduino kütüphanesi ile kullanıyoruz. Kütüphaneyi Arduino IDE’nin ana menüsünden Araçlar > Kütüphaneleri Yönet… bölümüne girip SSD1306 kelimesini aratarak Adafruit tarafından hazırlanmış versiyonu kurarak ekleyebiliriz. Kütüphane kurulumu esnasında Adafruit GFX gibi bazı ek kütüphanelerin de kurulumu istenebilir. Hepsini kuralım.

Bu sketch kodunda MPU6050’den okunan ivme, gyro ve sıcaklık 128×64 I2C OLED ekranda görüntülenir. PandaShield’i elimize alıp evirip çevirerek değerlerin nasıl değiştiğini gözlemleyebiliriz.

Bu sketch kodunun da dahil olduğu tüm örnek kodları toplu olarak indirmek için buraya tıklayın.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

ÖZGÜN ve KULLANIŞLI projeler yapabilmek için ARDUINO’yu doğru öğrenmek gerekir. Arduino’ya güçlü başlamanın en iyi yolu ARDUINO’YA GÜÇLÜ BAŞLANGIÇ EĞİTİM VE PROJE SETİ‘dir. Arduino Uno üzerine kurulu olan set ile bu müthiş geliştirme platformunu tüm detaylarıyla anlayacak, başka hiçbir yerde bulamayacağınız inceliklerini öğrenecek ve en sık kullanılan Arduino sensör ve modüllerine aşina olacaksınız.