IR Park Sensörü | PandaShield R1

IR Park Sensörü, Mete Hoca PandaShield R1‘in kullanımı için hazırlanmış örnek kodlardan biridir.

TCRT5000 kızılötesi (IR) sensör ve kırmızı LED’lerle kısa mesafeli basit bir otomobil park sensörü oluşturur.

PandaShield üzerindeki TCRT5000 kızılötesi sensör, Arduino’nun A0 kodlu analog pinine bağlıdır.

Bu sketch kodunda kızılötesi (IR) sensöre parmağımızı yaklaştırdıkça kırmızı LED’ler birer birer yanmaya başlar. Sensör ortalama 8-10 santimetre mesafeye kadar etkilidir.

Sensörün sağladığı değer engel yaklaştıkça 0’a yaklaşırken, önünde engel olmadığında 1023’e yaklaşır. Ortamdaki kızılötesi kaynaklar ve sızıntılar göz önüne alındığında 30-1000 arası değerler görmek normaldir.

Bu sketch kodunun da dahil olduğu tüm örnek kodları toplu olarak indirmek için buraya tıklayın.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

ÖZGÜN ve KULLANIŞLI projeler yapabilmek için ARDUINO’yu doğru öğrenmek gerekir. Arduino’ya güçlü başlamanın en iyi yolu ARDUINO’YA GÜÇLÜ BAŞLANGIÇ EĞİTİM VE PROJE SETİ‘dir. Arduino Uno üzerine kurulu olan set ile bu müthiş geliştirme platformunu tüm detaylarıyla anlayacak, başka hiçbir yerde bulamayacağınız inceliklerini öğrenecek ve en sık kullanılan Arduino sensör ve modüllerine aşina olacaksınız.