KY-011 5mm Çift Renkli LED Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-011 kodlu 5mm Çift Renkli LED modülü ile projelerinize renk katabilirsiniz.

KY-011 5mm Çift Renkli LED modülü Arduino tarafında 3 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa (aslında eksik bir şekilde) -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. – Arduino’nun GND bağlantısıyken, ortadaki kırmızı LED, S olarak gösterilen sağdaki de yeşil LED bağlantısıdır.

UYARI: KY-011 5mm Çift Renkli LED modülünü kullanırken her bir LED ile pin arasına 220 ohm civarı bir direnç bağlamak gerekir. Kısa süreli denemeler yapmak için bile bu dirençleri bağlamalısınız, çünkü modül üzerinde gerekli dirençler mevcut değildir ve doğrudan 5 Volt ile beslemek veya dijital pine bağlamak LED’leri hemen bozacaktır.

Aşağıdaki sketch 2 ve 3 numaralı dijital pinlere bağlanan Kırmızı ve Yeşil LED’leri sırayla yakıp söndürür.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.