KY-010 Işık Engeli Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-010 kodlu Işık Engeli Modülü ile Arduino projenize ışık engeli kontrolü ekleyebilirsiniz.

KY-010 Işık Engeli Modülü 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. S sensörün çıkış bağlantısıdır. Ortadaki pin Arduino’nun 5V ve – pini de GND pinine bağlanır.

Işık Engeli Modülü’nü Arduino’ya geleneksel bir buton gibi bağlayabiliyoruz. Bağlandığı dijital pin engel algılandığında 1 (HIGH) olurken, algılanmadığında ise 0 (LOW) olur. Sensör karşılıklı duran bir alıcı ve vericiden oluşur ve araya engel girdiğinde bilgi gönderir.

Aşağıdaki sketch, Işık Engeli Modülü ile Arduino üzerindeki dahili LED’i yakıp söndürür. Engel yaratmak için sensörün üzerindeki yarığa bir engel koymalısınız. Bu engel tırnağınız bile olabilir.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.