KY-004 Buton Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-004 kodlu Buton Modülü ile Arduino projelere kolaylıkla bir buton eklemek mümkün oluyor.

KY-004 Buton Modülü 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa S, [boş] ve – olarak işaretlenmiştir. S butonun çıkış bağlantısıdır. Ortadaki pin boş bırakılır ve – pini de GND pinine bağlanır.

Buton Modülü’nü Arduino’ya geleneksel bir pull-down buton olarak bağlayabiliyoruz. Bağlandığı dijital pin butona basıldığında 0 (LOW) olurken, basılmadığında ise 1 (HIGH) olur.

Aşağıdaki sketch, buton modülü ile Arduino üzerindeki dahili LED’i yakıp söndürür.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.