KY-002 Sarsıntı Sensörü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-002 kodlu Sarsıntı Sensörü ile Arduino projenize sansıntı kontrolü ekleyebilirsiniz.

KY-002 Sarsıntı Sensörü 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa S, [boş] ve – olarak işaretlenmiştir. S sensörün çıkış bağlantısıdır. Ortadaki pin boş bırakılır ve – pini de GND pinine bağlanır.

Sarsıntı Sensörü’nü Arduino’ya geleneksel bir pull-down buton gibi bağlayabiliyoruz. Bağlandığı dijital pin sarsıntı algılandığında 0 (LOW) olurken, basılmadığında ise 1 (HIGH) olur. Sensör, bir yay parçasının sarsıntı ile bulunduğu iletken kılıfın duvarlarına çarpması ile çalışır.

Aşağıdaki sketch, sarsıntı sensörü ile Arduino üzerindeki dahili LED’i yakıp söndürür. Sarsıntı yaratmak için sensörü kablosundan tutup masaya hafifçe vurabilirsiniz. LED’in bir anlığına yandığını göreceksiniz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.