Efsane Entegre 555 Dosyası Bölüm 5: 555 ile Örnek Devreler

Elektronik dünyasının efsane entegre devresi 555’i incelediğimiz serinin beşinci ve son bölümünde bu çipin en eğlenceli ve pratik kullanım örneklerinden bazılarını inceleyeceğiz.

Bu yazı dizisinin ilk bölümüne gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yağmur Alarmı

NE555 ile yapılabilecek belki de en kullanışlı devrelerden biri yağmur alarmıdır. Temelde 2 transistör ve bir NE555 içeren devrede transistörler biz elektronikçilerin Darlington olarak adlandırdığımız şekilde bağlanıyorlar ve böylece en küçük bir sinyali tespit ederek devreyi açabiliyorlar.

Q1 transistörünün Base bacağı ile pozitif besleme arasına bir yağmur damlası düştüğünde devre çalışmaya başlar. 555 ise bu durumda basit bir astable multivibrator olarak çalışarak buzzer’dan ses çıkmasını sağlar.

9 Volt batarta ile beslenebilecek bu devrede sistemin hassasiyeti RV1 kodlu potansiyometre aracılığıyla ayarlanabilir.

Işık Sensörlü Röle

LDR üzerine düşen ışık belirlenen bir seviyenin altına düştüğünde röleyi devreye sokan bir devre. LDR’nin üzerine düşen ışık NE555 tarafından takip ediliyor ve ışık belirli bir seviyenin altına düştüğünde çıkış etkinleşiyor. Çıkıştaki iki transistör de röleyi beslemekte kullanılıyor.

Ortamdaki ışığa bağlı olarak LDR’nin 555’i ne zaman tetikleyeceği RV1 potansiyometresi ile ayarlanabilir. RV1 ve LDR bir gerilim bölücü olarak kullanılıyor ve normal şartlarda LDR’nin üzerine düşen gerilim, 555’in besleme geriliminin üçte birinden daha düşük oluyor. Bu durumda 555’in çıkışı pozitif (HIGH) olur. Bu durumda Q1 transistörü devreye girer ve Q2 transistörünün Base bacağını negatif hatta bağlayarak çalışmasını engeller.

LDR’nin üzerindeki ışık azaldığında üzerine düşen gerilim besleme geriliminin üçte ikisine yükselir ve 555’in çıkışı negatif (LOW) olur. röle transistörler aracılığıyla devreye girer.

Bu yazı zaman zaman eğlenceli 555 devreleri ile güncellenebilir, takipte kalın!

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

ÖZGÜN ve KULLANIŞLI projeler yapabilmek için ARDUINO’yu doğru öğrenmek gerekir. Arduino’ya güçlü başlamanın en iyi yolu ARDUINO’YA GÜÇLÜ BAŞLANGIÇ EĞİTİM VE PROJE SETİ‘dir. Arduino Uno üzerine kurulu olan set ile bu müthiş geliştirme platformunu tüm detaylarıyla anlayacak, başka hiçbir yerde bulamayacağınız inceliklerini öğrenecek ve en sık kullanılan Arduino sensör ve modüllerine aşina olacaksınız.