L298N Motor Sürücü Kartı Arduino Kütüphanesi ile Nasıl Kullanılır?

Önceki yazımızda DC motorları L298N motor sürücü kartı ile nasıl çalıştıracağımızı en temelden başlayarak açıklamıştık.

Yazıda modülün kullanımının en temeline yaklaşmış ve bir kütüphane kullanmamıştık. Bu yazıda aynı işlevi kullanışlı Arduino kütüphaneleri ile nasıl yapabileceğimizi anlatacağız.

L298 motor sürücü modülünün inceliklerini öğrenmek için öncül yazıyı okumanız önerilir.

Bu yazıda öncül yazıdaki L298 motor sürücü ile çift motor kullanımı projesinin aynısını Arduino kütüphaneleri aracılığıyla yapacağız. Üstelik iki farklı kütüphaneyi açıklayacak ve ikisinin de örnek sketch kodlarını göreceğiz.

Devre kurulumunu zaten biliyoruz:

L298 – Andrea Lombardo

Bu kütüphane L298 motor sürücü için yapılmış en eski kütüphanelerden birisi ve sık sık güncelleniyor. Kütüphaneyi Arduino IDE’nin Araçlar menüsünden Kütüphaneleri Yönet… tıklayarak açılan pencerede L298 aratarak kurabiliriz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz.

L298N_MotorDriver – Alex Krieg

Bu kütüphane ise L298 motor sürücü için hazırlanmış en basit yapıdaki kütüphane olabilir. Kütüphaneyi Arduino IDE’nin Araçlar menüsünden Kütüphaneleri Yönet… tıklayarak açılan pencerede L298N_MotorDriver aratarak kurabiliriz.