arduino ide

arduino integrated development environment kısaltması.

arduino kodlarını yazdığımız, derlediğimiz ve arduino board’lara yüklediğimiz yazılım. tek başına her şeyi yapmaya yeterli uygulamadır, donanım ile tüm iletişimi kendisi yaptığı için ek araçlara ihtiyaç duymaz.

içerdiği serial monitor (seri port ekranı) ve serial plotter (seri çizici) pencereleri sayesinde seri iletişimi kolaylaştırır.

arduino ide ile yazılan program kodlarına arduino dünyasında sketch (eskiz) adı verilir. eskiz dosyaları ino uzantısına sahiptir ve bu ino dosyaları aynı isimde bir klasörde bulunmalıdır.

v1 adı verilen geleneksel ide’nin kullanımı gayet basittir ve arayüzü yeni başlayanları korkutmaz. java altyapısı ile çalıştığı için günümüzde biraz ilkel kalmaktadır.

arduino pro ide adıyla başlayıp arduino ide 2.0 olarak yeniden adlandırılan yeni sürüm en baştan chromium/theia altyapısı üzerinde yazılıyor.

bu modern ide’nin arayüzü uzman kullanıcılar için çok kullanışlı olsa da, arduino projesinin ana amacı olan yeni başlayanları korkutmadan hobi elektroniğine alıştırma kavramına tam olarak uygun değildir.