KY-034 7 Renkli LED Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-034 kodlu 7 Renkli LED ile projemize hiçbir devreye ihtiyaç duymadan rengarenk yanan ve yanıp sönme efektleri yapan bir ışık ekleyebiliriz.

KY-034 7 Renkli LED 3 bağlantı pinine sahiptir ve soldan sağa S, [boş] ve – olarak işaretlenmiştir. S LED’in güç bağlantısıdır. Ortadaki pin boş bırakılır ve – pini de GND pinlerine bağlanır.

7 Renkli LED’i çalıştırmak için aslında bir Arduino sketch koduna ihtiyacımız yok. Tüm renk geçişleri ve efektler LED’in içine yerleştirilmiş minicik bir elektronik devre tarafından oluşturulur. Ayrıca modül üzerinde LED’in koruma direnci de bulunduğundan dolayı ek bir direnç bağlamamıza gerek yoktur.

Aşağıdaki sketch, 7 Renkli LED modülüne ihtiyaç duyduğu gücü dijital pin üzerinden gönderir ve bize de oturup renk geçişleri ve efektlerini izlemek kalır.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.