KY-019 5 Volt Röle Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-019 kodlu röle modülü ile 220 Volt şebeke gücü ile çalışan ve 2000 Watt’a kadar güç tüketen cihazları açıp kapatmak mümkündür.

KY-019 röle modülü Arduino tarafında 3 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa S, + ve – olarak işaretlenmiştir. S pini sinyal demektir ve Arduino’nun dijital pinlerinden birine bağlanarak röleyi kontrol etmekte kullanılır. + çıkışı Arduino üzerinde 5V, – çıkışı ise GND pinlerine bağlanır.

Rölenin diğer tarafında ise kontrol edeceğimiz cihazı bağlayacağımız 3 adet çıkış bulunur. Bunlar sırasıyla NO, COM ve NC’dir. Röle açıldığında bir cihazı çalıştırmak için NO ve COM bağlantılarını cihaz ile şebeke arasına bir anahtar gibi bağlamalıyız.

UYARI: Şebeke gücü ile çalışmak çok tehlikelidir ve ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız bir uzmandan yardım istemelisiniz.

Aşağıdaki sketch 2 numaralı dijital pine bağlanan röleyi 1 saniye aralıklarla açıp kapatır. Rölenin durumunu modül üzerinde bulunan LED ışıktan takip edebilirsiniz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.