KY-016 5mm RGB LED Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-016 kodlu 5mm RGB LED modülü ile projelerinize renk katabilirsiniz.

KY-016 RGB LED modülü Arduino tarafında 4 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa B, G, R ve – olarak işaretlenmiştir. B mavi LED’i, G yeşil LED’i ve R kırmızı LED’in çıkışıdır. – çıkışı ise GND pinine bağlanır.

UYARI: KY-016 RGB LED modülünü kullanırken her bir LED ile pin arasına 220 ohm civarı bir direnç bağlamak gerekir. Kısa süreli (birkaç dakika) yapacağınız denemeler için direnç bağlamamayı tercih edebilirsiniz.

PWM yöntemi ile her bir LED’i 256 farklı seviyede (0-255) yakarak istediğimiz rengi elde etmemiz mümkün.

Aşağıdaki sketch 9,10 ve 11 numaralı PWM özellikli dijital pine bağlanan RGB LED’i farklı renklerde yakar ve bir renk geçiş efekti oluşturur.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.