KY-012 Aktif Buzzer Modülü Nasıl Kullanılır? Açıklama ve Örnek Arduino Kodu

Arduino 37 parça sensör setinin parçalarından biri olan KY-012 kodlu aktif buzzer modülü ile projelerinize sesli uyarı ekleyebilirsiniz.

KY-012 aktif buzzer modülü Arduino tarafında 3 bağlantı pinine sahip ve soldan sağa -, [boş] ve S olarak işaretlenmiştir. S pini sinyal demektir ve Arduino’nun dijital pinlerinden birine bağlanarak buzzer’ı kontrol etmekte kullanılır. – çıkışı ise GND pinine bağlanır.

Arduino 37 parça sensör seti içinde 2 adet buzzer bulunur. Üzerinde çıkarılabilir beyaz renkte etiket bulunan modül aktif buzzer, diğeri ise pasif buzzer’dir. Beyaz etiket buzzer’ın ses seviyesini oldukça azaltır ve çıkarılması önerilir. Ancak modülü pasif buzzer ile karıştırmamak için farklı bir yerine etiket yapıştırmanız tavsiye edilir.

Aktif buzzer, içinde kendi kare dalga frekans üreteci bulunan standart bir pasif piezo buzzer bileşenidir. Çalıştırmak için sadece güç vermek yeterlidir. Aktif buzzer 3,3V ve 5V ile çalışabilir.

Aşağıdaki sketch 13 numaralı dijital pine bağlanan aktif buzzer’ı 0,5 saniye aralıklarla açıp kapatır. Buzzer durumunu Arduino üzerinde aynı pine bağlı dahili LED üzerinden de takip edebilirsiniz.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Setin diğer modülleri hakkındaki açıklamalar ve örnek sketch kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın.