BMP180 Barometrik Basınç Sensörü Modülü Arduino ile Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda sıcaklık ölçme becerisine de sahip I2C bağlantılı barometrik basınç sensörü BMP180‘i inceleyeceğiz.

BMP180 I2C arayüzü ile Arduino’ya bağlanıyor ve bize pek çok veri sağlıyor. Bosch taratından üretilen sensör 3,3 Volt ile çalışıyor. Ancak çoğu modül üzerinde dahili gerilim regülatörü (662K veya KB33 yazılı parça) yer alıyor. Bu sayede 5 Volt ile beslemek mümkün oluyor.

Devre kurulumu ile başlayalım.

Herhangi bir I2C modül gibi bu modülde de Arduino’nun A4(SDA) ve A5(SCL) bağlantılarını kullanacağız. Modülün VCC ve GND bağlantılarını da sırasıyla Arduino üzerindeki 5V ve GND pinlerine bağlayalım. Hepsi bu kadar.

Aşağıdaki sketch kodu Adafruit‘in BMP085 kütüphanesini kullanarak BMP180 ile iletişim kuruyor ve sensörden elde ettiği sonuçları Seri Port Ekranı‘nda görüntülüyor. Kütüphaneyi Arduino’nun kendi kütüphane yöneticisi üzerinden indirebilirsiniz. Sizden ek olarak başka kütüphaneler de yüklemenizi isteyebilir, ancak aşağıdaki örnekte onlara ihtiyaç olmayacak. Yine de gelecekte karşılaşabileceğiniz örneklerde sorun yaşamamak için ek kütüphaneleri yüklemenizde fayda var.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

ÖZGÜN ve KULLANIŞLI projeler yapabilmek için ARDUINO’yu doğru öğrenmek gerekir. Arduino’ya güçlü başlamanın en iyi yolu ARDUINO’YA GÜÇLÜ BAŞLANGIÇ EĞİTİM VE PROJE SETİ‘dir. Arduino Uno üzerine kurulu olan set ile bu müthiş geliştirme platformunu tüm detaylarıyla anlayacak, başka hiçbir yerde bulamayacağınız inceliklerini öğrenecek ve en sık kullanılan Arduino sensör ve modüllerine aşina olacaksınız.

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz.