Arduino 8×8 LED Matrix Kayar Yazıda Türkçe Karakterler Nasıl Gösterilir?

Önceki yazıda 8×8 LED Matrix modülü ile kayar yazı yapmıştık. Ancak orada küçük bir sorunumuz vardı: Türkçe karakterlere sahip olmaması. Bu yazıda buna bir çözüm üretiyoruz.

Kullandığımız MaxMatrix kütüphanesi metindeki tekil karakterleri ASCII kodları üzerinden buluyor ve gösteriyor. Ancak Türkçe karakterler ASCII tablosunda yer almıyor.

Bunu çözmenin kestirme bir yolu mevcut. ASCII tablosunda pek kullanılmayan parantez gibi karakterleri Türkçe karakterler ile değiştirmek.

Aşağıdaki sketch tam da bunu yapıyor. Türkçe karakterlere sahip bir yazı kaydırmak istediğimizde ilgili Türkçe karakteri kodun yorum kısmında gösterilen karakter ile değiştirmek. Yani TÜRKÇE yazmak istiyorsak metin kısmına T’RK%E yazmalıyız. Böylece tüm Türkçe karakterler düzgün bir şekilde gösterilmiş olacak.

Arduino’da iyi olmak için öncelikle elektronikte iyi olmak gerekir. Türkiye’nin en iyi temel elektronik eğitim seti ARDUINO ÖNCESİ TEMEL ELEKTRONİK EĞİTİM VE DENEY SETİ‘ni keşfedin. Gereksiz bilgilerden arındırılmış basit ve eğlenceli anlatımla ELEKTRONİK öğrenin ve Arduino’ya METE HOCA farkıyla güçlü başlayın!

Sketch kodunu kopyalamak için pencerenin sağ üst köşesindeki butona tıklayabilir veya buraya tıklayarak ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz.