Arduino Nano Matter Dosyası Bölüm 4: İlk Matter Cihazımız

Arduino Nano Matter ve Matter platformundan bahsettiğim bu yazı dizisinin ilk bölümünde Arduino’nun yeni kartından ve yeni akıllı ev platformundan kısaca bahsetmiş, ikinci bölümünde de karta yakından bakarak tasarım tercihlerini gözden geçirmiştim. Üçüncü bölümde de kartın Arduino IDE’ye nasıl kurulduğundan bahsettim.

Bu bölümde ise Arduino Nano Matter‘ı kullanarak ilk Matter destekli cihazımızı (RGB Lamba) nasıl yapabileceğimizden ve cihazı Google Home’a nasıl bağlayacağımızdan bahsedeceğim. Kartın deneme üretimi Community Preview versiyonu olduğunun altını çizeyim.

Örnek Kod

İlk Matter cihazımız renkli ve ışıklı bir şey olmalı. Arduino ve Silicon Labs ekibi en yaygın akıllı ev cihazının ampuller olduğunu çok iyi biliyor ve Nano Matter üzerindeki RGB LED‘i kullanan bir akıllı ampul kodu hazırlamışlar.

Koda Arduino IDE’nin Dosya > Örnekler > Arduino Nano Matter Örnekleri bölümünden Matter > nano_matter_lightbulb_color seçerek ulaşabiliyoruz.

Aşağıda bu kod üzerindeki orijinal yorumları Türkçe’ye tercüme edip biraz toparladım. Her bir bölümün üzerinde kodun ne için kullanıldığını gösteren açıklamalar var ve bunlar kodun mantığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Kodun kabaca nasıl çalıştığını anladıysak Arduino IDE içinde verilen örneği Nano Matter’a yükleyebiliriz. Matter çekirdeğinin derlenmesinin epey zaman aldığını şimdiden söyleyeyim, sürecin takıldığını düşünmeyin. O kod derlenecek!

Kodun yüklemesi tamamlandığında Arduino Nano Matter Seri Port Ekranı üzerinden 115200 baud hızında bildirim göndermeye başlar. Seri Port Ekranı’nı açmanıza rağmen bu bildirimleri göremiyorsanız baud ayarının doğru olduğundan emin olduktan sonra kart üzerindeki RESET butonuna basarak kodu yeniden başlatın.

Yukarıdaki resimde Seri Port Ekranı bize hazırladığımız Matter cihazının henüz bir Thread cihazına bağlanmadığını söylüyor ve bağlamamız için gereken QR kodunun linkini de üretiyor. Bu linki kopyalayıp tarayıcımızda açtığımızda akıllı telefonumuz ile okutmaya hazır QR kod ekranda görünecek. İstersek bu QR kodu okutmadan verilen manuel eşleştirme kodunu da kullanabiliriz.

Hazırsak Google Home ile kuruluma başlayalım. Apple veya Amazon cihazlarda da kurulum benzer şekilde ilerleyecektir.

Google Home ile Kurulum

Evimde kurduğum atölyemde (METE HOCA Genel Merkezi!) Google’ın Nest Hub 2. nesil Thread cihazını kullanıyorum ve akıllı cihazlarımı bu şekilde kontrol ediyorum.

Android telefonumdaki Google Home uygulamasında Cihazlar sekmesinin sağ alt bölümdeki + Ekle butonuna tıklayıp yeni cihazımızı eşleştirmeye başlayalım. Bunu yaparken telefonun Bluetooth‘unun açık olduğundan emin olun. Elbette Matter özellikli cihaz ekleyeceğiz. Seçimi yaptığımızda QR kodunu okutmak için kameramız açılıyor. Nano Matter da kameraya el sallıyor!

Her zamanki gibi kullanım sözleşmesini kabul ediyor ve Nano Matter’ın bulunmasını ve eşleştirilmesini bekliyoruz.

Onaylanmamış cihaz uyarısı ile karşılaşıyoruz. Elbette kendi yaptığımız cihazın uluslararası sertifikalandırmasını yapmadığımız için Google Home bizi uyarıyor. Sol alt tarafta yer alan Yine de kur butonuna tıklayarak kurulumu devam ettiriyoruz.

Ağ bağlantısı kontrol ediliyor işlemi düşündüğümüzden uzun sürebiliyor ve sonunda bağlantı kuruluyor.

Bağlantı kurulurken Seri Port Ekranı da eşleştirilme süreci hakkında bize bilgi veriyor. Nano Matter bu süreçte Thread ağına bağlanmayı bekliyor. Ekranda Matter device is now online bildirimini gördüğümüzde yükleme tamamlanmış demektir.

Arduino Nano Matter ile yaptığımız akıllı ampul Matter cihazımız sonunda bağlandı ve kullanıma hazır. Cihazlar bölümünde Matter bulb olarak yeni bir cihaz görüyoruz ve yanında Matter device adında bir detay butonu görülüyor.

Ampulü yakmak için soldaki Matter bulb butonuna tıklamamız yeterli. Küçük bir gecikmeyle kendi yaptığımız akıllı ampulümüz yanacaktır. İlk Matter cihazımızı çalıştırdık!

Kullanım

Matter bulb butonuna basılı tutarak parlaklık ve renk değiştirme ekranına ulaşabiliyoruz. Orta bölümdeki alanı kaydırarak parlaklığı ayarlayabilir veya basarak ampulümüzü açıp kapatabiliriz. Ampulü açıp kapatmak için Nano Matter üzerindeki kullanıcı butonunu da kullanabiliyoruz.

Sol alt taraftaki resim paletine dokunarak da renk değiştirme işlemini yapabiliyoruz. Seçtiğimiz renkler bir geçiş animasyonu ile birlikte işleme konuyor.

Biz akıllı ampulümüzü yakıp söndürürken veya rengini değiştirirken Nano Matter da ne yaptığımızı Seri Port Ekranı üzerinde bize duyuruyor.

Diğer Örnekler

Silicon Labs ekibi Matter platformu için pek çok örnek kod hazırlamış. Her ne kadar bunların küçük bir kısmı Nano Matter ile doğrudan uyumlu olsa da, diğer kodlar da küçük düzenlemeler ile Arduino Nano Matter ile kullanılabiliyor.

Bu yazı dizisi Arduino Nano Matter‘ın Community Preview olarak adlandırılan deneme sürümü kullanılarak hazırlandı. Arduino ekibi ben ve kartı inceleyen diğer maker dostlardan aldıkları dönütlerle tasarımın nihai halini hazırlıyor ve kısa süre sonra satışa sunulacak.

Nano Matter’ın nihai sürümü ortaya çıktığında maker dünyasının odağına oturacak ve örnek projeler de yayınlanmaya başlanacaktır. Benim de ileride Nano Matter ile yapacağım projeler için takipte kalın!